вторник, 2 декабря 2014 г.

Урок з образотворчого мистецтва 6 клас Тема: Пейзаж. Види пейзажів. Композиція «Осінь у лісі» Мета: • Навчальна: поглиблювати знання учнів про пейзаж як жанр образотворчого мистецтва, актуалізувати знання про види пейзажів, виникнення пейзажного жанру та навчати застосувати набуті знання в практичній діяльності • Розвивальна: розвивати спостережливість, естетичний смак, аналітичні та творчі здібності учнів. • Виховна: прищеплювати любов та дбайливе ставлення до природи і творів мистецтва Тип уроку:комбінований урок. Хід уроку І.Організація учнів до роботи. Повідомлення теми уроку. Доброго дня! Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Привітайтеся з ними. Не хвилюйтеся і зосередьтеся, а у мене є для вас подарунок. Простягніть праву долоню на неї я дарую вам свою любов, терпіння і повагу; простягніть ліву долоню подаруйте мені для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. Нехай наші подарунки будуть у радість один одному і розпочнемо нашу співпрацю. Чи звертали ви увагу, якого кольору небо, коли заходить сонце? Яке почуття огортає вас, коли падає останнє листя, сіє надокучливий осінній дощ? Як зачаровують безкраї простори м'яких ліній пагорбів, лісів і перелісків, коли стоїте на височині? Хочеться назавжди лишити в пам'яті ці, такі різні картини живої природи. Зупиняють цю мить і дарують нам насолоду переживати яскраві почуття ще і ще пейзажні роботи, що «живуть» на стінах наших осель або в музеях. Тема нашого уроку: пейзаж. Сьогодні ми ознайомимося з видами пейзажів та створимо композицію «Осінь у лісі» ІІ. Актуалізація опорних знань. За словами швейцарського письменника та філософа Анрі Амьєля, «кожний пейзаж є стан душі». Цей вислів стане для нас сьогодні провідним гаслом. А зараз разом давайте пригадаємо види образотворчого мистецтва. СЛАЙД1(Скульптура, архітектура, декоративно-прикладне мистецтво, графіка, живопис). Головним чином,твори образотворчого мистецтва, поділяються за жанрами. Давайте разом пригадаємо знайомі вам жанри: Художнє зображення людини називається - портрет СЛАЙД2 Художнє зображення різних предметів побуту називається - натюрморт СЛАЙД3 жанр образотворчого мистецтва, що зображує морський вид називається - марина. СЛАЙД4 Іще існують міфологічний, батальний, побутовий, історичний, релігійний та пейзажний живопис. Що таке пейзаж? - Пейзаж (від фр.paysage –місцевість, природа) – жанр образотворчого мистецтва, в якому основним предметом зображення є природа . Сам собою реальний пейзаж нічого не переживає, не має власного настрою. Настрій виникає у людини, яка його споглядає. Сприйняття залежить від її особистої вдачі, душевного стану. Один і той самий пейзаж, побачений водночас різними людьми, може викликати в них різні емоції. Пейзажний жанр поділяється на різноманітні види: Як що ми малюємо місто, то це буде МІСЬКИЙ пейзаж. СЛАЙД6 При зображенні селищ ми отримаємо СІЛЬСЬКИЙ пейзаж, СЛАЙД7 При малюванні моря – це буде МОРСЬКИЙ пейзаж, СЛАЙД8 Як що малюємо поля, степи, ліси - це буде природний пейзаж, СЛАЙД9 При малюванні гір – це буде гірський пейзаж. СЛАЙД10 Пейзаж може мати історичний, ліричний, фантастичний характер. Художники-пейзажисти передусім розповідають нам про куточок природи, що їх вразив, примусив зупинитися, замислитись. А далі народжується художній образ, у якому й поєднуються відчуття митця з його майстерністю та вмінням передати цей образ засобами виразності живопису( колір, тон) Найвідоміші майстри пейзажного жанру Ісак Левітан СЛАЙД10 Сергій Васильковський. Весняний день в Україні. СЛАЙД11 «Український митець» Видатним представником українського пейзажного жанру є Архип Куїнжі СЛАЙД12 «Березовий гай» Святослав Реріх СЛАЙД13 Один з найобдарованіших російських пейзажистів Іван Шишкін. Ще його називали богатирем лісу – таке влучне визначення відповідало самому виглядові художника. «Ранок у сосновому лісі» СЛАЙД13 Найвідомішим мариністом був Айвазовський Іван Костянтинович «Девятий вал» СЛАЙД14 2 Створення учнями ескізу композиції «осінній ліс» з практичним поясненням: Ознайомившись с творами видатних митців давайте звернемо увагу на дошку та розглянемо роботи ваших однолітків. Яку кольорову гаму вони використовували для своїх робіт: теплу (жовтий, помаранчевий, червоний, зелений) чи холодну (синій, фіолетовий, пурпурний,смарагдовий-холодний зелений)? Демонстрація кольорів на спектральному колі - Чи дотримувались вони плановості у пейзажах? Об’єкти, які знаходяться між небом і землею на лінії горизонту, становитимуть задній план, об’ єкти, розташовані найближче до нас, - передній план об’ єкти, що знаходяться між переднім і заднім планами, становитимуть середній план. ІІІ. Вивчення нового матеріалу А зараз ми створимо з вами ескіз нашої майбутньої роботи, спочатку я поясню, а потім ви приступите до роботи: ( швидко виконаний попередній начерк- ескіз) - обов’язково починаємо роботу з лінії горизонту - передаємо побудову дерев відмічаючи його висоту, розташування стовбура та масу крони. - не забути показати зміну товщини стовбура від основи дерева до його верхівки, малюючи великі гілки, відмічати їх довжину. - порівнюють всі частини та деталі за плановістю. У кожного з вас на парті є схеми будови крон дерев, ви можете використовувати їх під час побудови ескізу так і користуватися ними вдома. Працювати ми будемо під музику П.І. Чайковського «Пори року». Як тільки музика закінчиться ви також маєте припинити свою роботу. Молодці, майже всі встигли закінчити ескіз. А тепер зверніть увагу, що на партах у кожного з вас є конверт, та відразу не відкривайте їх, а послухайте навіщо вони нам потрібні. Сьогодні у нас буде не звичайна робота, а колективна. Композиція – це поєднання окремих елементів в єдине ціле. Ми будемо створювати колективну композицію «Осінь у лісі», поєднуючи між собою ті елементи,що знаходяться в конвертах, достаньте їх, будь ласка. Зараз ми почнемо працювати фарбами та на початку роботи я хочу нагадати правила роботи з ними: - починати малювати потрібно зверху в низ, для того щоб наша робота вкінці виглядала охайною; - фарба має бути покладена рівномірним шаром без пропусків ; - зафарбовуючи елементи, не залишати не профарбованих ділянок паперу; - на пензель набирати достатню кількість фарби та води; - фарби на пензель можливо набирати двошарово, поєднуючи два кольори між собою. Практична робота учнів. Приступаємо до розфарбування дерев, використовуючи теплі кольори осені (показати на спектрі). По закінченню роботи, покладіть її, будь ласка, на край парти. По мірі її підсихання, я буду забирати ваші дерева для будування композиції «Осінь у лісі» Підведення підсумку уроку:Діти , подивіться на дошку, яку чудову, різнобарвну, чаруючу роботу ми отримали. В якому жанрі вона виконана? А які види пейзажів ви запам’ятали? Що нового та цікавого дізнались під час уроку? З якими художниками – пейзажистами ми познайомились? Чи будете використовувати це на інших уроках? На краю парт у вас прикріплені смайлики, оберіть будь ласка один з них, щоб показати ваше відношення до уроку : якщо урок вам сподобався - підійміть смайлик з посмішкою та навпаки. Ми плідно працювали тому всі отримують найвищій бал. Домашне завдання: Вдома проведіть спостереження та за бажанням допрацюйте роботу, розпочату на уроці, використовую знання отриманими під час уроку.


Тема: Монументальне мистецтво. Декоративна композиція «Імітація вітража».
Мета: познайомити учнів з видами монументального мистецтва, вітражем, з технікою його виконання, закріплювати навички створення вітражної композиції, роботи у техніці вітража; формувати вміння передавати настрій за допомогою ліній; продовжувати навчати дітей працювати вітражними фарбами, активізовувати спостережливість, фантазію, сенсорні вміння та навички; розвивати охайність; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості й уяву; виховувати повагу та любов до своєї країни, українських мотивів, символів.
Обладнання:
презентація за темою, мультимедійний проектор, комп’ютер; наочні матеріали для демонстрації послідовності й техніки поетапного виконання роботи.
Матеріали та інструменти:
альбом для малювання, простий олівець, кольорові олівці, фломастери, маркери,мольберт, вітражні фарби, скло.
Основні поняття:
«вітраж», «монументальне мистецтво».
Тип: комбінований урок.
Форми роботи: групова, фронтальна;
Хід уроку
1.Організація учнів до роботи. Повідомлення теми уроку.
Доброго дня! Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Привітайтеся з ними. Не хвилюйтеся і зосередьтеся, а у мене є для вас подарунок. Простягніть праву долоню на неї я дарую вам свою любов, терпіння і повагу; простягніть ліву долоню подаруйте мені для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. Нехай наші подарунки будуть у радість один одному і розпочнемо нашу співпрацю.
Слайд 1 На екрані з’являється перша заставка презентації, тихо лунає музика, вчитель починає бесіду:
Тема нашого уроку монументальне мистецтво, вітраж. Сьогодні ми дізнаємось, що таке монументальне мистецтво, основні правила роботи під час виготовлення імітації вітража, а ось назву нашого майбутнього виробу ви дізнаєтесь трошечки пізніше. Слідкуйте уважно за моїми підказками.
2 . Актуалізація опорних знань і вмінь
На початку нам потрібно з’ясувати, що ж таке монументальне мистецтво? Монументальне мистецтво — різновид образотворчого мистецтва, твори якого створюють для певного архітектурного середовища. Твори монументального мистецтва відрізняються значущістю змісту, узагальненням форм, великим масштабом.
Слайд 2.
Монументальні твори це живописні твори великого розміру, які прикрашають будь які архітектурні споруди в середині або ззовні.
Існує декілька видів, до яких належать:
Фреска, слайд 3,
Мозаіка, слайд 4,
Панно, слайд 5,
Вітраж, слайд 6
3. «Вітражне мистецтво». Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
Вітраж (фр. vitrage, від лат. vitrum скло), орнаментальна або сюжетна декоративна композиція (у вікні, дверях або у вигляді самостійного панно) зі скла та інших матеріалів,що пропускають проміні світла.
Дуже часто вітражи називають «особливими» картинами, так як вони не написані фарбами, а складаються з шматочків кольорового скла, зкріплені між собою вузькими свинцовими стрічками.
Як ви гадаєте, вітраж – це сучасний вид мистецтва та чи є в нього своя історія?
Розумні люди відкрили це чудо з кольорового скла дуже давно, в стародавні часи , в країні Єгипет. Розфарбоване скло вставляли у вікна будинків, храмів.
З того часу мистецтво вітража допомогає будівлям стати більш святковими та загадковими. Здавна дуже полюбляли вставляти кольорове скло в вікна відомих соборів й храмів. По всій Європі можно зустріти такі собори. Кольорові вітражі у вікнах (наприклад у готичних соборах) створюють гру кольорового світла в інтер’єрі. Слайд 7.
Слайд 8. Сюжети вітражів були різноманітними: фігури людей, птахів, зображення звірів, рослинний орнамент. З’ясувалось, що кольорове скло гарно прижилося і в сучасному світі.
Запитання до учнів:
Сьогодні вітражи оточують нас в повсякденному житті. Які приклади ви можете навести?
- Скляні автобусні зупинки з малюнками на склі.
- Двері з кольоровим склом  між кімнатами в деяких оселях.
- Вітрини магазинів з візерунками з кольорового скла.
- Кольорові панно з підсвіткою в кафе, клубах, театрах, в парках .
Дуже багато винайдено засобів для імитації вітража .До них належать: вітражні та акрилові фарби.
Виготовити справжній вітраж в умовах шкільного уроку не можливо, а ось імітацію ми спробуємо виконати колективно.
Але для того, щоб дізнатися, що ми будем малювати, я пропоную вам послухати вірш Ольги Будугай :
Рідна земле, мати всіх чудес,
Ти велична, щедра, неповторна.
Благодать приймаєш із небес,
Підставляєш сонцю своє лоно.
Скільки б не родила ти плодів,
Не раділа б синові чи донці –
Соняшник – то справді диво з див,
Квітка, зачарована на сонц
і.
4.Творча практична діяльність учнів.
- Ви будете  виконувати декоративну композицію в українському стилі в техниці вітражу, на тему «Соняшники батьківської ниви ».- це назва вірша який ви нещодавно прослухали. Бо соняшник - символ сонця, праці й достатку, сили і добробуту українців. Він - чи не найсильніший серед квітів...
Не забувайте, що під час роботи над вітражем майстер має діло зі склом, яке потрібно вирізати по малюнку, тому лінії його робіть чіткими, не складними, а краще всього рівними.
Учитель розповідає про технологію створення вітража.
Педагогічний малюнок з поясненням.
Поетапність виконання роботи:
1 етап – Спочатку оберіть формат, зробіть ескіз. Перевірте, чи все вас влаштовує в композиції;
 2 этап – спростіть та декоративно обробіть форму, наведіть контур до 5 мм;
3 етап - доберіть кольорову гаму використовуючи теплі кольори та, як акценти, де - не - де, холодні.
4 етап- зафарбуйте зображення кольоровими олівцями чи фломастерами.
Діти виконують ескіз олівцем доки звучить музика.
Фізкультхвилинка
Відпочили ми чудово,
До роботи сіли знову
іти сідають. Продовжують працювати.)
Творча практична діяльність учнів.
В класі проходить паралельна робота над виготовленням колективної декоративної композиції «Соняшники батьківської ниви» на склі вітражними фарбами. Учні по черзі розфарбовують один з елементів соняшника та далі продовжують працювати над своєю роботою.
5. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Перегляд виконаних робіт учнів та іх обговорення.
- Сьогодні ми працювали окремо та колективно. Це була дружня спільна діяльність, результатом якої зявився цей чудовий вітраж та ваші роботи. Такий світлий настрій завжди приносить людям яскравий, сяючий вітраж. Ми його виконали. Адже вітраж це і є – живопис на склі. 
2. Підведення підсумків.
- Чому ви навчилися сьогодні на уроці?
- Чи сподобався наш урок? На згадку про нашу дружню колективну роботу у вас залишиться наш вітраж, наш соняшник, символ сонця, праці і достатку.
Обсяг уроку не дозволяє завершити тему за один урок. Тому я пропоную учням здійснити віртуальні екскурсії до музеїв Європи та країни Єгипет та поцікавитися історією монументального мистецтва більш детально.